Kwas foliowy – źródła, funkcje w organizmie, objawy niedoboru
Kwas foliowy, czyli witamina B9 najczęściej kojarzony jest z ciążą. Ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka i zapobieganiu wadom cewy nerwowej. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni lub kobiety, które nie planują ciąży, nie powinny dbać o jego prawidłową podaż z żywności, a w określonych sytuacjach nie wspomagać się suplementacją. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są główne funkcje kwasu foliowego, jego źródła oraz jak poradzić sobie z jego niedoborom.
Kwas foliowy – rola w organizmie
Kwas foliowy, inaczej witamina B9 to ogólna nazwa określająca naturalnie występujące w żywności foliany. Jest to bardzo szeroka grupa związków. Dodatkowo pod tą nazwą, kryje się również tzw. syntetyczny kwas foliowy, który obecny jest w większości suplementów, ale nie znajdziemy go w produktach spożywczych.
Foliany, czyli aktywna forma, możliwa do przyswojenia przez organizm pełni wiele istotnych funckji:
- bierze udział w przemianach aminokwasowych, syntezie białek i nukleotydów,
- warunkuje prawidłowy metabolizm homocysteiny, zapobiegając jej nadmiernemu stężeniu (hiperhomocysteinemia zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, neurodegeneracyjnych, niepłodności),
- bierze udział w procesie krwiotworzenia,
- wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka.
Zapotrzebowanie na foliany różni się w zależności od wieku i stanu fizjologicznego. Zgodnie z normami żywienia opracowanymi dla populacji Polski, zalecane dzienne spożycie na foliany wynosi:
- dzieci w wieku do 3 lat: 150 ug/d
- dzieci w wieku 10-12 lat: 300 ug/d
- dorośli: 400 ug/d
- kobiety w ciąży: 600 ug/d
- kobiety karmiące piersią: 500 ug/d
Zapotrzebowanie na foliany wzrasta również u osób palących papierosy, nadużywających alkoholu oraz z chorobami przewodu pokarmowego np. celiakią, SIBO, chorobą Leśniowskiego-Crohna, czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Co ważne, również przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może powodować znaczące niedobory folianów w organizmie.
Kwas foliowy – kiedy suplementować?
Suplementacja folianów zalecana jest w następujących sytuacjach:
- kobiety w wieku rozrodczym planujące ciążę (400 ug/d),
- kobiety w ciąży (400-800 ug/d),
- kobiety karmiące piersią (600-800 ug),
- cukrzyca typu 1 lub 2,
- przyjmowanie metforminy, leków przeciwpadaczkowych,
- stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej,
- otyłość,
- stan po operacji bariatrycznej,
- przewlekłe choroby przewodu pokarmowego.
Wybierając suplementy należy zwrócić uwagę na to, czy występuje w nich aktywna forma kwasu foliowego. Najbardziej bioaktywną formą są formy zmetylowane np. metafolina (L-5-MTHF). Jest to szczególnie istotne dla osób z mutacją genu MTHFR, które genetycznie nie posiadają enzymów niezbędnych do metabolizmu kwasu foliowego. Szacuje się, że może to dotyczyć nawet 50% populacji. Ponieważ badania genetyczne nie są wykonywane rutynowo, dla bezpieczeństwa zalecam swoim pacjentom przyjmowanie głównie aktywnych folianów.
Kwas foliowy – objawy niedoboru
Niedobory kwasu foliowego mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Dolegliwości, które mogą świadczyć o tym, że nie dostarczasz ich odpowiednich ilości to m.in.:
- niedokrwistość megaloblastyczna, hiperhomocysteinemia,
- objawy depresji, demencji,
- osłabienie, męczliwość,
- zaburzenia funkcji poznawczych.
Nie tylko niedobory kwasu foliowego są niebezpieczne! Jego nadmiar, wynikający z nieprawidłowo dobranej dawki suplementacyjnej może zwiększać ryzyko chorób nowotworowych, insulinooporności oraz wywierać negatywny wpływ na wątrobę. Mimo że jest wiele wskazań do suplementacji, podejdź do tego racjonalnie.
Źródła kwasu foliowego
W jakich produktach występuje kwas foliowy? Poznaj jego najlepsze źródła:
- wątróbka,
- nabiał (sery twarogowe, camembert, jaja),
- nasiona roślin strączkowych,
- ciemnozielone warzywa liściaste (szpinak, rukola, jarmuż, brokuły, szparagi, brukselka),
- buraki, boćwina,
- orzechy arachidowe, migdały.
Podsumowanie
Witamina B9, kwas foliowy to szerokie pojęcia obejmujące wszystkie foliany występujące w żywności oraz suplementy kwasu foliowego. Odgrywa istotną rolę w procesie krwiotworzenia, pracy układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Istnieje wiele wskazań do suplementacji folianów, jednak należy do niej podchodzić rozsądnie. Zarówno niedobory, jak i nadmiary mogą mieć swoje konsekwencje.