Jak schudnąć po ciąży?

Jak schudnąć po ciąży?

Przyrost masy ciała w ciąży to w pełni naturalna i fizjologiczna rzecz. Wiele kobiet chce jednak jak najszybciej schudnąć i wrócić do formy po porodzie. Odchudzanie po ciąży powinno przebiegać stopniowo, z poszanowaniem dla własnego organizmu. Jak to zrobić? Przeczytaj ten artykuł i poznaj najlepsze wskazówki od dietetyka klinicznego. 

Ile się chudnie po porodzie?

Jedyną prawidłową odpowiedzią na to pytanie jest: to zależy. U każdej kobiety powrót do formy przebiega nieco inaczej i w innym tempie. Zależy to m.in. od:

  • masy ciała przed ciążą, 
  • przybranych kilogramów w ciąży, 
  • tego czy karmisz piersią,
  • jaki jest Twój ogólny stan zdrowia. 

To bardzo indywidualne kwestie. Za optymalne tempo odchudzania po porodzie można uznać ok. 0,5-1 kg tygodniowo. 

Jak szybko schudnąć po ciąży?

Najważniejsze kwestie, o które powinnaś zadbać, aby szybko i skutecznie schudnąć po ciąży to umiarkowany deficyt kaloryczny oraz regularna aktywność fizyczna. To najlepsze połączenie, które zapewni Ci zdrową, bezpieczną redukcję masy ciała bez uszczerbku na Twoim zdrowiu. Zobacz, jak zrobić to w praktyce.

  1. Zacznij od wyliczenia swojego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Zrobisz to w kilka sekund korzystając z dostępnych w internecie wzorów Harrisa-Benedicta obliczających podstawową przemianę materii. Następnie przemnóż ją przez współczynnik PAL (od 1,2 do 1,7) odpowiadający Twojej aktywności fizycznej.   Od otrzymanej wartości należy odjąć ok. 300-400 kcal, aby zapewnić sobie optymalne, bezpieczne odchudzanie. Jednak jeśli karmisz piersią, nie jest to takie proste. Dlaczego? Laktacja i produkcja mleka wiążą się ze wzrostem dziennego zapotrzebowania kalorycznego o ok. 500 kcal. Oznacza to, że jeśli Twoje standardowe zapotrzebowanie sprzed ciąży wynosiło 1900 kcal, podczas karmienia piersią wynosi ok. 2400 kcal. To Twoje całkowite zapotrzebowanie i dopiero od tej wartości powinnaś zaplanować deficyt kaloryczny. Wprowadzanie deficytu najlepiej zaplanować w momencie kiedy laktacja jest uregulowana i nie masz problemów z produkcją mleka.
  2. Dieta powinna być indywidualnie dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji, stanu zdrowia. Nie zapominaj, aby w tym czasie realizować wszystkie założenia diety w okresie laktacji. Niezwykle istotna jest podaż wszystkich makro i mikroskładników, aby organizm zregnerował się po ciąży i po porodzie. 
  3. Uwzględnij w swoim codziennym planie dnia czas na aktywność fizyczną, którą lubisz i która sprawia Ci przyjemność. Dzięki temu nie będziesz traktowała jej jako przykrego obowiązku. Mogą to być spacery, pływanie, joga, zumba, zajęcia fitness. Po ciąży warto skonsultować powrót do aktywności z lekarzem i fizjoterapeutą uroginekologicznym. 

Chciałabym, abyś pamiętała również o tym, że bardzo ważny jest czas i cierpliwość do siebie. Odchudzanie po ciąży to proces, który u każdej kobiety przebiega indywidualnie. Nie porównuj się do innych, słuchaj swojego ciała i nie rób nic ponad możliwości. Zbyt szybka redukcja masy ciała i niskokaloryczne diety są dużym zagrożeniem dla zdrowia. Nie tylko Twojego, ale również Twojego dziecka.  

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w dopasowaniu Twojego żywienia do okresu karmienia piersią, tak aby było zdrowe i zapewniało bezpieczne odchudzanie i powrót do formy, sprawdź moją ofertę dla kobiet w ciąży i karmiących piersią

Dlaczego nie mogę schudnąć po ciąży?

Na problemy z redukcją masy ciała po ciąży wpływa wiele czynników. Przede wszystkim jesteś w nowej sytuacji życiowej. Zaplanowanie swojego dnia, znalezienie czasu dla siebie bywa nie lada wyzwaniem, kiedy w domu pojawia się nowy, mały domownik.  Niedostateczna ilość snu, częste wybudzanie w nocy również nie są sprzymierzeńcami odchudzania. Ciąża, połóg, laktacja są okresem intensywnych zmian w gospodarce hormonalnej i życiu, dlatego pamiętaj, że odchudzanie jest procesem, który może trwać nawet kilka miesięcy. 

Jak schudnąć po cesarskim cięciu?

Odchudzanie po cesarskim cięciu nie różni się znacząco od wcześniej opisanych zaleceń dotyczących powrotu do formy po porodzie naturalnym. Może się jednak okazać, że wprowadzenie aktywności fizycznej będzie możliwe nieco później, w zależności od stanu Twojej blizny i mięśni brzucha. Uwzględnij to planując swoją dietę i wyliczając zapotrzebowanie kaloryczne. Powrót do aktywności koniecznie skonsultuj z lekarzem i fizjoterapeutą uroginekologicznym. 

Podsumowanie

Odchudzanie po ciąży przebiega bardzo indywidualnie. To zrozumiałe, że chcesz jak najszybciej powrócić do formy, jednak szybciej, wcale nie znaczy lepiej. Postaraj się uzbroić w cierpliwość i dać sobie czas. Twój organizm przeszedł i wciąż przechodzi przez wiele zmian. Odchudzanie powinno odbywać się stopniowo, aby nie wpływało negatywnie za zdrowie. Zdrowa i szczęśliwa mama, to zdrowe i szczęśliwe dziecko.

Zapisz się

Make an appointment

kod bezpieczeństwa:
security code
Proszę wpisać kod zabezpieczający:

Wyślij (Submit)