Dietetyk od IBS
Rola dietetyka w IBS
Zespół jelita drażliwego (IBS) to poważny problem, który niestety wciąż nie zawsze traktowany jest z należytą uwagą. Borykasz się z przewlekłym bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami, zaparciami i masz wrażenie, że po wszystkim czujesz się źle? Zapraszam Cię do współpracy, podczas której wspólnie zadbamy o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.
IBS - perspektywa dietetyka klinicznego
Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekła choroba objawiająca się bólem brzucha i zmianą rytmu wypróżnień. U jej podstaw leżą zaburzenia osi mózgowo-jelitowej. Wyróżniamy 3 typy IBS w zależności od dominujących dolegliwości: zaparciowy, biegunkowy i mieszany. Pamiętaj, że nie każdy ból brzucha to IBS i mamy konkretne kryteria i metody diagnostyczne, które umożliwiają jego rozpoznanie! „Boli Cię brzuch? To na pewno IBS” to stwierdzenie, które nigdy nie powinno paść bez bardzo szczegółowego wywiadu przeprowadzonego przez specjalistę.
IBS powoduje wiele objawów, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie, codzienne funkcjonowanie oraz prawidłowe odżywianie się. To z kolei może doprowadzić do niedoborów pokarmowych i ich konsekwencji. Zbyt mało mówi się o tym, że IBS ma negatywny wpływ nawet na pracę mózgu i układu immunologicznego! W swojej codziennej praktyce pomagam pacjentom z różnymi typami IBS poczuć się lepiej, odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie oraz radość z jedzenia.
Dietetyk od IBS - jak wygląda współpraca?
Dietoterapia IBS niestety nie należy do najprostszych, wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania. Dlatego jestem tu po to, aby pomóc Ci w tym procesie. Do swoich pacjentów podchodzę bardzo kompleksowo, w razie potrzeby pracujemy też z lekarzem, psychologiem, fizjoterapeutą. Nasze działania skupiają się na:
- Lokalizacji potencjalnych przyczyn i “trigerrów” objawów,
- Zmniejszeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych,
- Wyrównaniu niedoborów pokarmowych,
- Poprawie pracy całego przewodu pokarmowego,
- Wsparciu trawienia i wchłaniania,
- Profilaktyce nawrotów IBS i jego powikłań,
- Wsparciu dla układu nerwowego.
Pierwszym krokiem jest konsultacja wstępna, podczas której analizujemy Twój dotychczasowy sposób żywienia, styl życia i suplementację oraz wyniki badań. Na podstawie wywiadu przygotuję dla Ciebie zbiór najważniejszych zaleceń i praktycznych wskazówek do wdrożenia. Jeśli będziesz zainteresowany/a kompleksowym działaniem i dalszą współpracą, możesz zdecydować się na dietoterapię lub pakiet zaleceń dietetycznych z jadłospisem klinicznym. Pacjentom z IBS najczęściej rekomenduje proces dietoterapii, który umożliwia nam prawidłowe, bezpieczne i skuteczne przejście przez wszystkie niezbędne fazy leczenia.
Dietetyk od IBS - dlaczego warto zgłosić się do NutriAid?
- Zgłaszając się do współpracy ze mną, możesz mieć pewność, że nie dostaniesz zwykłej rozpiski z produktami „przeciwwskazanymi” i „polecanymi”, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości i tak naprawdę nie rozwiązują żadnych problemów. Nigdy nie usłyszysz też, że „taka Twoja uroda” ani że napewno przesadzasz, opisując swoje objawy.
- Oprócz wiedzy teoretycznej mam też wieloletnie doświadczenie praktyczne w pracy z osobami z problemami żołądkowo-jelitowymi. Jestem przede wszystkim praktykiem i wiem, jak dopasować wytyczne kliniczne do konkretnych osób. Możesz być spokojna/y, że wszystkie działania i zalecenia są dopasowane zgodnie z Twoimi potrzebami, co gwarantuje skuteczność.
- Mam świadomość, jaki wpływ na codzienne życie może mieć IBS i jak potrafi utrudniać normalne funkcjonowanie i odżywianie się. Wiem, że internet jest pełen sprzecznych informacji, co może powodować uczucie frustracji i bezsilności. Podczas współpracy jesteś pod stałą opieką specjalisty, do którego możesz zgłosić się z każdym pytaniem lub wątpliwością.
- Otrzymasz ode mnie narzędzia, które pomogą Ci długofalowo i przywrócą przyjemność z jedzenia, a jednocześnie nie będą stanowiły dodatkowego źródła stresu.
- Mam rozbudowaną sieć specjalistów i w razie potrzeby zawsze mogę polecić Ci np. zaufanego lekarza, fizjoterapeutę, czy psychologa, z którymi będziemy pracować zespołowo. Zwiększy to skuteczność leczenia, oszczędzi Twój czas i pieniądze na szukanie kolejnych specjalistów i zredukuje stres, który nie jest Twoim sprzymierzeńcem.
- Podczas współpracy dbamy o Twoje zdrowie w holistyczny sposób. W procesie dietoterapii skupiamy się na głównym problemie, jakim jest IBS i jego przyczyny, ale działamy też nad wsparciem całego organizmu, aby zaobserwować jak najlepsze efekty. IBS to zaburzenie osi mózgowo-jelitowej, dlatego nie pracujemy wyłącznie z jelitami, ale z całym organizmem.
- W procesie dietoterapii jesteśmy w stałym kontakcie, co pozwala na bieżące monitorowanie efektów i wprowadzanie modyfikacji w zaleceniach. IBS i inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe wymagają ogromnej indywidualności i samoobserwacji, a proces leczenia powinien być podzielony na konkretne etapy. Pełen proces dietototerapeutyczny pozwala Ci skutecznie i bezpiecznie przejść przez wszystkie z nich pod okiem specjalisty. Jestem do Twojej dyspozycji i jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze możesz je ze mną omówić.
- Bazuję na EBM (z ang. evidenced based medicine), czyli medycynie opartej na dowodach, ale nie wykluczam alternatywnych metod leczenia. Jeśli jesteś na nie otwarta i Twój lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, dobierzemy je tak, aby były dla Ciebie bezpieczne.