Przygotowanie do in vitro
Jak przygotować się do in vitro?
Odpowiednie przygotowanie do in vitro to proces, który ma duży wpływ na skuteczność procedury, przebieg ciąży, Twoje samopoczucie oraz rozwój dziecka. W przygotowaniu do in vitro warto uwzględnić konsultacje lekarskie, stomatologiczne, fizjoterapeutyczne oraz dietetyczne w celu zaplanowania odpowiednich działań. Ze swoimi pacjentkami pracuję m.in. nad wsparciem płodności, wyrównaniem niedoborów pokarmowych, wyciszeniem ewentualnych objawów i problemów zdrowotnych, poprawą gospodarki hormonalnej i odpowiednim odżywieniem organizmu za pomocą diety i suplementacji.
Przygotowanie do in vitro - perspektywa dietetyka klinicznego
Przygotowanie do in vitro to proces, którego nie warto bagatelizować, ani pomijać, ponieważ wpływa na skuteczność procedury oraz przebieg ciąży. Poprzez odpowiednie przygotowanie większość kobiet może uniknąć wielu problemów w okresie stymulacji oraz podczas nadchodzących 9 miesięcy ciąży. Jeśli odpowiednie wesprzesz i odżywisz swój organizm możesz m.in.:
- Poprawić jakość komórki jajowej,
- Poprawić swoją gospodarkę hormonalną,
- Wesprzeć płodność i proces owulacji,
- Zmniejszyć ryzyko problemów w ciąży takich jak anemia, cukrzyca, nieprawidłowe przyrosty masy ciała, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Jeśli przed ciążą borykasz się z problemami jelitowymi, anemią, zaburzeniami hormonalnymi, ciąża tylko je nasili, co zwiększy ryzyko niedoborów pokarmowych, gorszego samopoczucia i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Przygotowując się do in vitro i do ciąży, dajesz swojemu dziecku to co najlepsze i programujesz jego zdrowie, zanim jeszcze pojawi się na świecie!
Przygotowanie do in vitro - jak wygląda współpraca z dietetykiem?
Prowadzę konsultacje indywidualne oraz dietoterapie dla pacjentek przygotowujących się do in vitro. Możesz zgłosić się do mnie bez względu na to, czy to będzie pierwsza, czy kolejna ciąża lub procedura in vitro. Pracuję z kobietami, z które już są w procesie in vitro, jak również tymi, które dopiero to planują. Nasze działania skupiają się m.in. na:
- Wyrównaniu niedoborów pokarmowych,
- Zrobieniu “zapasów” najważniejszych składników pokarmowych na czas ciąży,
- Wsparciu gospodarki hormonalnej,
- Zmniejszeniu stanu zapalnego,
- Poprawie płodności i owulacji,
- Wsparciu całego przewodu pokarmowego i mikrobioty jelitowej,
- Zmniejszeniu objawów jelitowych, jeśli się pojawiają,
- Wyrównaniu niedoborów pokarmowych,
- Edukacji na czas ciąży.
Pierwszym krokiem jest konsultacja wstępna, podczas której analizujemy Twój dotychczasowy sposób żywienia, styl życia i suplementację oraz wyniki badań. Na podstawie wywiadu przygotuję dla Ciebie zbiór najważniejszych zaleceń i praktycznych wskazówek do wdrożenia. Jeśli będziesz zainteresowana kompleksowym działaniem i dalszą współpracą, możesz zdecydować się na dietoterapię lub pakiet zaleceń dietetycznych z jadłospisem klinicznym. Pacjentkom planującym ciążę najczęściej rekomenduję pakiet zaleceń z jadłospisem z okresowymi konsultacjami kontrolnymi. W przypadku występujących problemów zdrowotnych (zwłaszcza IBS, SIBO, endometrioza, Hashimoto, PCOS) przed ciążą rekomendowanym modelem współpracy jest dietoterapia.
Przygotowanie do in vitro - dlaczego warto zgłosić się do dietetyka NutriAid?
- Współpracujesz z osobą, która oprócz wiedzy teoretycznej ma też wieloletnie doświadczenie praktyczne w pracy z pacjentkami przygotowującymi się do procedury in vitro. Nie dostaniesz niemożliwych do wprowadzenia zaleceń, nieskutecznych suplementów za kilkaset złotych ani posiłków na bazie drogich trudno dostępnych produktów. Wszystko, co Ci zaproponuję będzie odpowiadało Twoim potrzebom i możliwościom oraz stosowanym metodom leczenia.
- W razie potrzeby dostaniesz ode mnie polecenie np. zaufanego lekarza, fizjoterapeuty, czy psychologa, z którymi będziemy pracować zespołowo. Zwiększy to skuteczność działania, oszczędzi Twój czas i pieniądze na szukanie kolejnych specjalistów i zredukuje stres, który nie jest naszym sprzymierzeńcem podczas planowania powiększenia rodziny.
- Dbasz o zdrowie w holistyczny sposób. Współpracujemy zgodnie z zasadą, że organizm to całość i zbiór naczyń połączonych. Zrobię co w mojej mocy, aby poprowadzić proces tak, aby działał, ale jednocześnie nie był nadmiernie obciążający i nie stanowił dodatkowego źródła stresu.
- Bazuję na EBM (z ang. evidenced based medicine), czyli medycynie opartej na dowodach, ale absolutnie nie wykluczam alternatywnych metod leczenia. Jeśli jesteś na nie otwarta, dobierzemy je tak, aby były dla Ciebie bezpieczne.