Dietetyk od PCOS
Rola dietetyka w PCOS
PCOS, czyli zespół policystycznych jajników to częsta przypadłość u kobiet w wieku rozrodczym. Jednym z najważniejszych elementów jego leczenia jest odpowiednia dieta, suplementacja i styl życia, dzięki którym możemy znacząco zmniejszyć objawy i ryzyko powikłań. Chętnie Ci w tym pomogę!
PCOS (zespół policystycznych jajników) okiem dietetyka klinicznego
PCOS to złożona choroba o niejednorodnym obrazie klinicznym. Oznacza to, że istnieje jej kilka typów i u każdej kobiety może przebiegać nieco inaczej. Charakterystyczne dla PCOS są zaburzenia hormonalne związane m.in. z nadprodukcją androgenów i insulinoopornością oraz specyficzny obraz jajników w USG. Mogą pojawić się również cykle bezowulacyjne i problemy z zajściem w ciążę. Niestety PCOS zwiększa również ryzyko powikłań metabolicznych, endokrynologicznych i sercowo-naczyniowych. Dieta i suplementacja są bardzo skutecznym narzędziem pomagającym w wyregulowaniu hormonów, zmniejszeniu objawów, profilaktyce powikłań i poprawie płodności.
Podczas dietoterapii PCOS bardzo ważne jest tzw. podejście holistyczne i dopasowanie działań indywidualnie w zależności od dominujących objawów, planów prokreacyjnych i stosowanego leczenia farmakologicznego. Bez względu na to, jak długo chorujesz na PCOS, czy planujesz ciążę oraz czy stosujesz leczenie farmakologiczne, zapraszam Cię do współpracy. Wspólnie zadbamy o Twoje zdrowie i komfort na co dzień.
PCOS (zespół policystycznych jajników) - jak wygląda współpraca z dietetykiem?
Prowadzę konsultacje indywidualne oraz dietoterapie dla pacjentek z PCOS. Możesz zgłosić się do mnie bez względu na to, czy chorujesz już kilka lat, czy dopiero otrzymałaś diagnozę. Nie ma też znaczenia, jaką formę leczenia dotychczas stosowałaś. W każdym przypadku zespołu policystycznych jajników dieta i suplementacja są w stanie przynieść spektakularne efekty. Nasze działania skupiają się m.in. na:
- Poprawie składu ciała (redukcji tkanki tłuszczowej i zwiększeniu masy mięśniowej, co wpływa na zdrowie metaboliczne),
- Poprawie wrażliwości organizmu na insulinę,
- Regulacji poziomu androgenów,
- Wsparciu cykli menstruacyjnych i owulacji,
- Redukcji dominujących objawów,
- Zmniejszeniu krótko i długofalowych powikłań.
Pierwszym krokiem jest konsultacja wstępna, podczas której analizujemy Twój dotychczasowy sposób żywienia, styl życia i suplementację oraz wyniki badań. Na podstawie wywiadu przygotuję dla Ciebie zbiór najważniejszych zaleceń i praktycznych wskazówek do wdrożenia. Jeśli będziesz zainteresowana/y kompleksowym działaniem i dalszą współpracą, możesz zdecydować się na dietoterapię lub pakiet zaleceń z jadłospisem indywidualnym. Pacjentkom z PCOS najczęściej rekomenduje pakiet zaleceń z jadłospisem oraz regularne konsultacje kontrolne co ok. 3 miesiące.
Dietetyk od PCOS - dlaczego warto zgłosić się do NutriAid?
- Współpracujesz z osobą, która oprócz wiedzy teoretycznej ma też wieloletnie doświadczenie praktyczne w pracy z pacjentkami z PCOS i zaburzeniami hormonalnymi. Mam świadomość nie tylko klinicznych aspektów tej choroby, ale również jej wpływu na codzienne życie. Wszystko, co Ci zaproponuję będzie odpowiadało Twoim potrzebom i możliwościom na danym etapie życia.
- PCOS i inne zaburzenia hormonalne mają bardzo indywidualny przebieg, dlatego pierwszym krokiem naszej współpracy jest ponad godzinna konsultacja, podczas której będę w stanie poznać Twój przypadek jak najlepiej. Dzięki temu wszystkie zalecenia, jadłospisy i plany suplementacyjne będą “szyte na miarę”.
- W razie potrzeby dostaniesz ode mnie polecenie np. zaufanego lekarza, fizjoterapeuty, czy psychologa, z którymi będziemy pracować zespołowo. Zwiększy to skuteczność leczenia, oszczędzi Twój czas i pieniądze na szukanie kolejnych specjalistów i zredukuje stres.
- Dbasz o zdrowie w holistyczny sposób. Współpracujemy zgodnie z zasadą, że organizm to całość i zbiór naczyń połączonych. Zrobię co w mojej mocy, aby poprowadzić proces tak, aby działał, ale jednocześnie nie był nadmiernie obciążający i nie stanowił dodatkowego źródła stresu.
- Bazuję na EBM (z ang. evidenced based medicine), czyli medycynie opartej na dowodach, ale absolutnie nie wykluczam alternatywnych metod leczenia. Jeśli jesteś na nie otwarty/a, dobierzemy je tak, aby były dla Ciebie bezpieczne.