Dietetyk od endometriozy
Rola dietetyka w endometriozie
Dieta i styl życia to nieodłączne elementy leczenia endometriozy. Wspólnie możemy ustalić plan działania, który pomoże Ci wyciszyć objawy, zmniejszyć ryzyko powikłań, przygotować się lub zregenerować po operacji, a także wzmocnić płodność, jeśli planujesz powiększenie rodziny.
Endometrioza - perspektywa dietetyka klinicznego
Endometrioza polega na przemieszczaniu się komórek endometrium poza ściany macicy. Powoduje to przewlekły stan zapalny oraz silny ból w obrębie miednicy mniejszej m.in. podczas miesiączki lub współżycia. Przez długi czas jej objawy były bagatelizowane, a wiele kobiet było zbywanych określeniem “taka Twoja uroda”. Na szczęście w ostatnich doświadczyliśmy dużego postępu w zakresie świadomości, diagnostyki i możliwości leczenia endometriozy, dzięki czemu nie jesteś już pozostawiona sama sobie.
W terapii endometriozy niezwykle istotną rolę odgrywa dieta, suplementacja i styl życia. Wpływają one na przebieg choroby na wielu płaszczyznach i są bardzo skuteczne w zmniejszaniu dolegliwości, ryzyka powikłań i wspierania płodności. Na co dzień pracuję z pacjentkami z endometriozą, które planują ciążę, jak również tymi, które nie mają planów prokreacyjnych. Bez względu na to, jakie masz plany na przyszłość, zapraszam Cię do współpracy. Wspólnie zadbamy o Twoje zdrowie i komfort na co dzień.
Dietetyk od endometriozy - jak wygląda współpraca?
Prowadzę konsultacje indywidualne oraz dietoterapie dla pacjentek z endometriozą. Możesz zgłosić się do mnie bez względu na to, czy chorujesz już kilka lat, czy dopiero otrzymałaś diagnozę. Nie ma też znaczenia, jaką formę leczenia dotychczas stosowałaś. W każdym przypadku endometriozy dieta i suplementacja są w stanie przynieść spektakularne efekty. Nasze działania skupiają się m.in. na:
- Zmniejszeniu stanu zapalnego za pomocą odpowiedniej diety i suplementacji,
- Wsparciu wątroby i metabolizmu estrogenów, których nadmiar może nasilać objawy,
- Redukcji bólu menstruacyjnego,
- Wzmocnieniu układu odpornościowego, który odgrywa istotną rolę w przebiegu endometriozy,
- Zmniejszeniu objawów jelitowych, jeśli się pojawiają, profilaktyce IBS i SIBO, które są częstym powikłaniem endometriozy,
- Wsparciu płodności, jeśli planujesz ciążę,
- Przygotowaniu do operacji i regeneracja po zabiegu, jeśli będzie u Ciebie wskazane leczenie chirurgiczne,
- Wyrównaniu niedoborów pokarmowych,
- Zmniejszeniu krótko i długofalowych skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej, jeśli ją przyjmujesz.
Pierwszym krokiem jest konsultacja wstępna, podczas której analizujemy Twój dotychczasowy sposób żywienia, styl życia i suplementację oraz wyniki badań. Na podstawie wywiadu przygotuję dla Ciebie zbiór najważniejszych zaleceń i praktycznych wskazówek do wdrożenia. Jeśli będziesz zainteresowana kompleksowym działaniem i dalszą współpracą, możesz zdecydować się na dietoterapię lub pakiet zaleceń dietetycznych z jadłospisem klinicznym. Pacjentkom z endometriozą najczęściej rekomenduję pakiet zaleceń z jadłospisem z okresowymi konsultacjami kontrolnymi co 2-3 miesiące.
Dietetyk od endometriozy - dlaczego warto zgłosić się do NutriAid?
- Współpracujesz z osobą, która oprócz wiedzy teoretycznej ma też wieloletnie doświadczenie praktyczne w pracy z pacjentkami z endometriozą. Wiem, z czym wiąże się ta choroba i jak wpływa na codzienne życie, mam również świadomość kosztów związanych z jej leczeniem. Nie dostaniesz niemożliwych do wprowadzenia zaleceń, nieskutecznych suplementów za kilkaset złotych ani posiłków na bazie drogich trudno dostępnych produktów. Wszystko, co Ci zaproponuję będzie odpowiadało Twoim potrzebom i możliwościom.
- W razie potrzeby dostaniesz ode mnie polecenie np. zaufanego lekarza, fizjoterapeuty, czy psychologa, z którymi będziemy pracować zespołowo. Zwiększy to skuteczność leczenia, oszczędzi Twój czas i pieniądze na szukanie kolejnych specjalistów i zredukuje stres.
- Dbasz o zdrowie w holistyczny sposób. Współpracujemy zgodnie z zasadą, że organizm to całość i zbiór naczyń połączonych. Zrobię co w mojej mocy, aby poprowadzić proces tak, aby działał, ale jednocześnie nie był nadmiernie obciążający i nie stanowił dodatkowego źródła stresu.
- Bazuję na EBM (z ang. evidenced based medicine), czyli medycynie opartej na dowodach, ale absolutnie nie wykluczam alternatywnych metod leczenia. Jeśli jesteś na nie otwarta, dobierzemy je tak, aby były dla Ciebie bezpieczne.