10 sposobów na nudności w ciąży

Poranne mdłości w ciąży to jeden z najczęstszych, pierwszych objawów ciąży. Jakie są ich przyczyny, czy można im zapobiec i jak sobie z nimi radzić? Poznaj proste i praktyczne wskazówki od dietetyka klinicznego specjalizującego się w żywieniu kobiet ciężarnych.

Skąd się biorą mdłości w ciąży?

Nudności w ciąży to bardzo częsta przypadłość i mogą dotyczyć nawet 50% kobiet. Mimo że często mówi się o porannych mdłościach, u niektórych przyszłych mam, mogą utrzymywać się nawet przez cały dzień. Są one wynikiem m.in. zmian hormonalnych, a potencjalnie także czynników emocjonalnych. Wzrost stężenia niektórych hormonów (zwłaszcza progesterolu i gonadotropiny kosmówkowej) wpływa na pracę przewodu pokarmowego, zwraca się również uwagę na możliwy udział niedoborów witamin z grupy B na ryzyko wystąpienia ciążowych nudności. 

Sposoby na mdłości w ciąży

To czy mdłości w ciąży są codziennie, jak wyglądają, czy obecne są tylko rano, czy przez cały dzień oraz kiedy ustępują jest kwestią bardzo indywidualną. Nie zawsze też to, co nasila je u innych kobiet, będzie tak samo działo również u Ciebie. Co pomaga na mdłości w ciąży? Jak sobie z nimi radzić? Poznaj 10 sposobów od dietetyka klinicznego ze specjalizacją w żywieniu kobiet w ciąży.

  1. Zjedz coś od razu po przebudzeniu, zanim wstaniesz z łóżka. Poranne mdłości mogą być nasilane przez glukagon, czyli hormon produkowany, kiedy stężenie glukozy we krwi jest niskie, co może mieć miejsce po kilkugodzinnej przerwie nocnej. Wieczorem przygotuj sobie np. banana lub chrupkie pieczywo, po które będziesz mogła sięgnąć, gdy tylko się obudzisz. 
  2. Nawadniaj się przez cały dzień. Zawsze miej przy sobie butelkę wody i pij ją regularnie, małym porcjami. Odwodnienie może nasilać nudności, jednak podobnie może zadziałać przyjęcie dużej ilości płynów na raz, ponieważ nadmiernie wypełnia żołądek. Jeśli oprócz nudności pojawiają się również wymioty w ciąży, zwiększ ilość wypijanych płynów i omów z lekarzem i dietetykiem możliwość przyjmowania elektrolitów.
  3. Unikaj napojów gazowanych i mocnych naparów kawy i herbaty, ponieważ mogą podrażniać wrażliwe ściany żołądka.
  4. Jedz produkty bogate w witaminę B6. Jej niski poziom w organizmie może być czynnikiem wyzwalającym wymioty. Aby zapobiec niedoborom warto uwzględnić w diecie kaszę gryczaną, brązowy ryż, brokuły, strączki, pestki dyni, orzechy laskowe, suszone morele, awokado, banany, jaja oraz umiarkowane ilości wołowiny i wieprzowiny. Jeśli nudności są bardzo nasilone porozmawiaj z lekarzem o możliwości suplementacji. 
  5. Wykorzystaj imbir. Zarówno w postaci naparów, jak i dodatku do posiłków może mieć działanie przynoszące ulgę w odczuwanych mdłościach. Najlepiej działa prewencyjnie, dlatego warto go stosować regularnie, również wtedy kiedy czujesz się dobrze, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się nudności.
  6. Jedz migdały. To świetny, domowy sposób na mdłości. Możesz traktować je jako przekąskę między posiłkami lub dodawać do gotowych potraw.
  7. Nie wychodź z domu bez żadnej przekąski. Spadek glukozy i głód mogą wyzwalać nudności, dlatego zawsze miej w torebce coś, po co będziesz mogła szybko sięgnąć w każdej sytuacji. Orzechy, owoce, domowy baton, chrupkie pieczywo, jogurt świetnie sprawdzają się w takich sytuacjach.
  8. Unikaj tłustych, smażonych, ciężkostrawnych posiłków, które długo zalegają w żołądku, przez co mogą nasilać nudności.
  9. Jedz mniej, a częściej. W przypadku nudności lepiej sprawdzą się mniejsze objętościowo posiłki jedzone np. 4-6 razy dziennie niż duże 2-3 porcje.
  10. Unikaj intensywnych zapachów, dużej ilości dodatków, przypraw, których zapach działa na Ciebie drażniąco. Pomocne może być też jedzenie posiłków i picie napojów w temperaturze pokojowej, ponieważ zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura mogą drażnić przewód pokarmowy. 

“Zdrowa dieta przyszłej mamy” – niezbędnik każdej kobiety w ciąży

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat mdłości w ciąży i tego jak sobie z nimi radzić? Szukasz sprawdzonych informacji na temat tego, jak powinna wyglądać Twoja dieta w trakcie tych wyjątkowych 9 miesięcy? Zachęcam Cię do zapoznania się z książką mojego autorstwa “Zdrowa dieta przyszłej mamy”, w której znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań. Powstała w oparciu o naukę, wieloletnie doświadczenie i najczęstsze wątpliwości oraz obawy, o których na co dzień słyszę w gabinecie.

SPRAWDZAM KSIĄŻKĘ!

Zapisz się

Make an appointment

kod bezpieczeństwa:
security code
Proszę wpisać kod zabezpieczający:

Wyślij (Submit)