Anemia, czyli niedokrwistość to powszechny problem. Mogą do niej doprowadzić niektóre choroby przewlekłe, a także nieprawidłowości w diecie. Jakie są przyczyny, objawy i możliwości leczenia anemii? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak się odżywiać, aby uniknąć niedokrwistości i uzupełnić poziomy żelaza.
Spis treści
- Co to jest anemia?
- Przyczyny anemii
- Objawy anemii
- Jak rozpoznać anemię?
- Co jeść przy anemii?
- Czego unikać przy anemii?
- Anemia – suplementacja
- Podsumowanie
Co to jest anemia?
Anemia to stan, w którym dochodzi do obniżenia stężenia hemoglobiny we krwi. Jest to cząsteczka białka znajdująca się w erytrocytach (krwinkach czerwonych). Jej głównym zadaniem jest transportowanie tlenu do wszystkich komórek w organizmie. Zbyt mała ilość hemoglobiny powoduje, że zdolność erytrocytów do przenoszenia tlenu spada, a to może skutkować niedotlenieniem tkanek i zaburzeniami funkcjonowania narządów.
Anemia nigdy nie powinna być lekceważona, a po jej rozpoznaniu trzeba jak najszybciej wdrożyć leczenie. Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza, który zleci odpowiednią diagnostykę. Pamiętaj, że anemia może pojawić się w każdym wieku, bez względu na płeć. Choć bardziej narażone są na nią kobiety, nie oznacza to, że mężczyźni nie powinni być diagnozowani w jej kierunku, jeśli występują u nich charakterystyczne dla niedokrwistości objawy lub znajdują się w grupie ryzyka.
Przyczyny anemii
Przyczyn anemii jest bardzo wiele. W tym artykule skupię się na czynnikach związanych z dietą i przewodem pokarmowym, ponieważ z tym zgłasza się do mnie zdecydowana część pacjentów.
Najczęstszą przyczyną anemii są niedobory pokarmowe. W większości przypadków obserwujemy niedokrwistość z niedoboru żelaza. Wchodzi ono w skład podjednostek hemoglobiny, a tym samym warunkuje jej prawidłową budowę i funkcje. Niedobór żelaza sprawia, że organizm nie jest w stanie wyprodukować prawidłowej ilości hemoglobiny, dochodzi też do zmniejszenia objętości erytrocytów – dlatego niedokrwistość wywołaną niedoborami żelaza nazywa się anemią mikrocytarną. Wśród przyczyn niedoborów żelaza warto wymienić:
- Utratę krwi np. w wyniku obfitych miesiączek,
- Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo np. w ciąży,
- Zaburzenia wchłaniania,
- Nieprawidłową dietę.
Anemia z niedoboru żelaza może być konsekwencja chorób przewodu pokarmowego. Bardzo często zdarza się, że w gabinecie rozmawiam z pacjentami, u których anemia jest bardzo trudna do unormowania i ma tendencję do nawracania. Podczas dalszej diagnostyki zdarza się, że lekarz rozpoznaje celiakię, SIBO, wrzody żołądka, stany zapalne w jelitach, czy zakażenia pasożytnicze, a anemia jest ich objawem. Dlatego sama informacja o tym, że dana osoba ma anemię, dla mnie jako dietetyka klinicznego, często jest niewystarczająca.We współpracy z lekarzem szukamy przyczyn do skutku i na ich podstawie podejmujemy dalsze decyzje.
Niedokrwistość może być również wynikiem niedoboru kwasu foliowego i/lub witaminy B12. Nazywana jest anemią megaloblastyczną, ponieważ dochodzi w niej do patologicznego powiększenia erytrocytów. Kwas foliowy bierze udział w procesach krwiotworzenia i dojrzewania erytrocytów. Jego niedobory najczęściej związane są z nieprawidłową, żywieniem pozajelitowym oraz nadużywaniem alkoholu. Zwiększone ryzyko niedoborów występuje również w ciąży i osób przewlekle przyjmujących leki np. przeciwdepresyjne.
Przyczyną niedokrwistości z niedoboru B12 może być natomiast dieta wegetariańska, wegańska oraz choroby żołądka. Aby witamina ta mogła zostać wchłonięta w jelitach, najpierw musi połączyć się ze specjalnym czynnikiem produkowanym w komórkach okładzinowych błon śluzowych żołądka. Jest to tzw. czynnik Castle’a. Gdy nie jest on produkowany np. w wyniku przyjmowania niektórych leków, stanów zapalnych, czy procesów autoimmunizacyjnych, ryzyko niedoborów i anemii wzrasta.
Objawy anemii
Czujesz ciągłe zmęczenie? Wypadają Ci włosy? Masz problemy ze snem, pamięcią i koncentracją? Możliwe, że zmagasz się z anemią. Niestety objawy niedokrwistości nie są specyficzne i mogą oznaczać też wiele innych problemów zdrowotnych. Bardzo często pacjenci łączą je też ze stresem i przepracowaniem, przez co zwlekają z diagnostyką. Takie objawy to nie jest „Twoja uroda” i nie lekceważ ich! Gdy długo się utrzymują, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Co jeszcze powinno Cię zaniepokoić?
- Spadek wydolności i kondycji organizmu,
- Zawroty i bóle głowy,
- Bladość skóry i śluzówek,
- Zaburzenia rytmu serca,
- Obniżenie odporności i częste infekcje,
- Pogorszenie stanu cery, włosów i paznokci.
Jak rozpoznać anemię?
Anemię rozpoznaje się na podstawie wyników badań. Parametry, które warto skontrolować to:
- Pełna morfologia krwi,
- Żelazo,
- Ferrytyna,
- OB,
- Hematokryt,
- Witamina B12,
- Kwas foliowy.
Obniżenie ich wartości może sugerować anemię. Nie interpretuj jednak wyników badań na własną rękę. Diagnostyka powinna odbywać się w kontakcie z lekarzem i uwzględniać również bardzo szczegółowy wywiad medyczno-żywieniowy.
Co jeść przy anemii?
Celem dietoterapii u pacjentów z niedokrwistością jest dostarczenie odpowiednich ilości składników niedoborowych oraz wszystkich tych, które biorą udział w procesie krwiotworzenia. Postępowanie dietetyczne powinno być zindywidualizowane, dopasowane do przyczyny problemu – innego postępowania będą wymagały kobiety w ciąży, innego sportowcy, a jeszcze innego pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego.
Jeśli szukasz spersonalizowanej, elastycznej diety, z którą poprawisz swoje zdrowie, zapisz się na konsultację:
[CP_APP_HOUR_BOOKING id=”1″]
Dieta przy anemii powinna być jak najmniej przetworzona. Zadbaj o urozmaicenie i wysoką gęstość odżywczą. Dodatkowo uwzględnij w diecie produkty będące źródłem składników niedoborowych i niezbędnych do prawidłowego procesu krwiotworzenia. Skrót informacji na ich temat znajdziesz w poniższej tabeli.
Składnik pokarmowy | Źródła pokarmowe |
Żelazo | Mięso, szpinak, brokuły, strączki |
Kwas foliowy | Zielone warzywa liściaste np. szpinak, strączki, pomarańcze, pełnoziarniste produkty zbożowe |
Witamina B12 | Mleko i produkty mleczne, jaja, mięso, ryby, napoje roślinne wzbogacane |
Żelazo w żywności występuje w dwóch formach tzw. hemowej i niehemowej. Żelazo hemowe obecne jest głównie w produktach odzwierzęcych, przede wszystkim w mięsie. Charakteryzuje się wysoką biodostępnością i jest mało podatne na wpływ innych czynników żywieniowych. Natomiast żelazo niehemowe, obecne głównie w żywności pochodzenia roślinnego jest zdecydowanie gorzej przyswajane przez organizm, a dodatkowo jest to bardzo zależne od innych składników obecnych w diecie.
Jak zwiększyć przyswajanie żelaza niehemowego? Zadbaj o odpowiednią podaż witaminy C! Do każdego posiłku dodawaj warzywa i owoce, najlepiej świeże. Świetnie sprawdzą się również kiszonki np. kiszone ogórki lub kapusta kiszona oraz produkty bogate w beta-karoten takie jak marchew, dynia, bataty.
W diecie przy anemii (zarówno tej z niedoboru żelaza, jak i witaminy B12 i kwasu foliowego) warto zadbać też o odpowiednią podaż miedzi, cynku, kobaltu, molibdenu, które również wpływają na czerwone krwinki.
- Cynk znajdziesz w produktach pełnoziarnistych, nabiale, mięsie, rybach, owocach morza, orzechach i nasionach.
- Miedź znajduje się m.in. w orzechach, drobiu, strączkach, sezamie, podrobach i owocach morza.
- Źródłami kobaltu są m.in. grzyby, cykoria, szpinak, brokuły, produkty mleczne, ryby, orzechy.
- Molibden występuje m.in. w strączkach, pełnoziarnistych zbożach, nabiale.
Ich niedobory obserwuje się stosunkowo rzadko i jeśli stosujesz urozmaiconą niskoprzetworzoną dietę nie ma konieczności specjalnej interwencji, natomiast zawsze warto omówić to z dietetykiem i lekarzem.
Czego unikać przy anemii?
Osoby chorujące na anemię powinny uważać przede wszystkim na duże ilości produktów bogatych w fityniany, szczawiany, polifenole, taniny i kofeinę, które utrudniają wchłanianie żelaza. Z diety należy wyeliminować również alkohol, który może powodować niedobory kwasu foliowego i witaminy B12. W poniższej tabeli znajdziesz produkty, w których występują największe ilości wspomnianych substancji.
Substancje | Źródła |
Kwas fitynowy | Strączki, pełnoziarniste zboża, orzechy, soja |
Szczawiany | Szczaw, rabarbar, szpinak, boćwina |
Teina, kofeina | Herbata zielona i czarna, kawa |
Taniny | Herbata zielona i czarna, kawa, wino, zioła |
Polifenole | Czarna i zielona herbata, kawa, czerwone winogrona, owoce jagodowe, kakao |
Oczywiście nie musisz całkowicie z nich rezygnować, ponieważ są to bardzo wartościowe produkty. Unikaj jednak ich spożywania w okolicach posiłku o wysokiej zawartości żelaza, a w szczególności nie popijaj ich kawą ani herbatą! Dotyczy to herbaty czarnej, zielonej, kawy czarnej, mlecznej oraz bezkofeinowej. Uważaj również na zioła – lipa, rumianek, mięta także obniżają wchłanianie żelaza. Odczekaj z ich wypiciem minimum 1 godzinę po posiłku, jednak im dłużej tym lepiej.
Anemia – suplementacja
Suplementacja w anemii to kwestia bardzo indywidualna. Podstawą do jej rozpoczęcia powinny być wyniki badań krwi oraz konsultacja z lekarzem i/lub dietetykiem. Pamiętaj, że niebezpieczne są nie tylko niedobory, ale również nadmiary!
Oprócz żelaza, u niektórych osób z anemią można rozważyć również suplementację laktoferyny lub witaminy C, które będą zwiększały jego wchłanianie. Przyjmując suplementy, unikaj ich popijania kawą i herbatą. Niestety, suplementacja żelazem może czasem powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W takich sytuacjach można rozważyć podzielenie porcji na mniejsze dawki. W przypadkach bardzo ciężkiej anemii jest również możliwość podawania żelaza w formie zastrzyków.
Podsumowanie
Objawy anemii nigdy nie powinny być bagatelizowane, ponieważ nieleczona niedokrwistość może powodować spustoszenia w całym organizmie. Leczenie powinno być ukierunkowane na wyeliminowanie przyczyny np. wyrównanie poziomów żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, unormowanie pracy żołądka i/lub jelit. Warto w tym czasie pozostawać pod opieką lekarza i dietetyka, którzy pokierują procesem wychodzenia z anemii i pomogą zminimalizować ryzyko jej nawrotów.