Endometrioza – dieta i suplementacja wspomagająca leczenie
Endometrioza to przewlekła, zapalna, hormonozależna choroba polegająca na występowaniu ognisk endometrium poza jamą macicy. Może powodować bardzo bolesne i obfite miesiączki oraz niepłodność. Sprawdź, jaką dietę i suplementację stosować przy endometriozie, aby zmniejszyć objawy i ryzyko powikłań.
Endometrioza – co to jest? Objawy i przebieg endometriozy
Zgodnie z definicją, endometrioza to chirurgiczne wykrycie tkanki endometrialnej poza jamą macicy. Coraz częściej zwraca się jednak uwagę na to, że jest to zbyt wąska definicja, która nie odzwierciedla w pełni charakteru tej choroby. W endometriozie tkanki endometrium mogą być zlokalizowane w całym organizmie, choć najczęściej obserwuje się je w jajowodach, jajnikach oraz jamie otrzewnej. Zdarza się, że pojawiają się również w bliźnie np. po cesarskim cięciu. Szacuje się, że endometrioza dotyczy nawet 10% kobiet w okresie rozrodczym, jednak statystyki te mogą być bardzo zaniżone, ze względu na trudną diagnostykę trwającą często nawet 7-10 lat.
Endometrioza jest chorobą o charakterze przewlekłym i zapalnym. Zaliczana jest do schorzeń estrogenozależnych, co oznacza, że jej rozwój i objawy są ściśle związane z gospodarką hormonalną i poziomem estrogenów w organizmie. W przebiegu endometriozy obserwuje się zaburzenia metabolizmu estrogenów, funkcjonowania układu immunologicznego, mikroflory jelitowej oraz wzmożony stres oksydacyjny i stan zapalny. Endometrioza może współwystępować i zwiększać ryzyko innych problemów zdrowotnych takich jak choroby autoimmunologiczne, nowotworowe (m.in. rak jajnika, chłoniak Hodgkina) i schorzenia przewodu pokarmowego np. IBS lub SIBO.
Objawy endometriozy mogą być różne u poszczególnych kobiet i mieć inny stopień nasilenia. W zaawansowanych przypadkach choroba bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęstsze objawy endometriozy to:
- silny ból menstruacyjny,
- ból podczas owulacji,
- obfite miesiączki,
- dyspaeurunia (ból podczas stosunku),
- dyzuria (ból podczas oddawania moczu),
- zaparcia i/lub biegunki,
- ból podczas defekacji,
- przewlekły zespół bólowy miednicy mniejszej,
- bóle pleców, zwłaszcza w okolicy krzyżowej.
Przyczyny endometriozy
Endometrioza to choroba o bardzo złożonej patogenezie. Do dziś nie opisano jednej, konkretnej przyczyny endometriozy, a w jej rozwoju biorą udział zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe związane ze stylem życia.
Do czynników ryzyka endometriozy zalicza się m.in.:
- wystąpienie pierwszej miesiączki we wczesnym wieku,
- późną menopauzę,
- krótkie cykle menstruacyjne,
- obfite krwawienia miesiączkowe,
- niską masę urodzeniową, hipotrofię płodową,
- wcześniactwo,
- płodową ekspozycję na dietylostylbestrol (DES) i dym papierosowy,
- ekspozycję na czynniki chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną,
- pracę zmianową w godzinach nocnych.
W rozwoju endometriozy istotną rolę mogą również odgrywać czynniki żywieniowe, w szczególności:
- spożywanie alkoholu,
- dieta charakteryzują się częstym spożyciem czerwonego, przetworzonego mięsa i kwasów tłuszczowych typu trans,
- niskie spożycie warzyw, owoców i kwasów omega-3.
Diagnostyka i leczenie endometriozy
Diagnostyka endometriozy jest trudna i często trwa wiele lat. Do jakiego lekarza należy udać się w przypadku występowania niepokojących objawów? Powinien być to ginekolog specjalizujący się diagnozowaniu i leczeniu endometriozy. W procesie diagnostycznym wykorzystywane są metody takie jak:
- bardzo szczegółowy wywiad,
- badanie palpacyjne jamy brzusznej,
- badanie ginekologiczne,
- USG transwaginalne,
- badania laboratoryjne z oznaczeniem markerów CA 125,
- rezonans magnetyczny (MRI),
- diagnostyka laparoskopowa.
Czy da się wyleczyć endometriozę? Niestety jest to choroba o charakterze przewlekłym, co oznacza, że często nie jest możliwe jej całkowite i trwałe wyleczenie, a objawy mogą nawracać. W terapii endometriozy wykorzystuje się leki zmniejszające ból (m.in. progestageny, antagoniści GnRH, inhibitory aromatazy) oraz zabiegi chirurgiczne. O metodzie leczenia decyduje lekarz na podstawie stanu klinicznego, występujących objawów i ich nasilenia oraz planów prokreacyjnych pacjentki.
Dieta w endometriozie – co jeść?
Dietoterapia jest bardzo ważnym elementem leczenia endometriozy, którego nie należy bagatelizować. Dzięki odpowiedniej diecie możliwe jest:
- zmniejszenie stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego,
- ograniczenie produkcji prozapalnych prostaglandyn (PGE2) i wzrost przeciwzapalnych prostaglandyn (PGE1),
- usprawnienie metabolizmu estrogenów,
- dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych,
- wzmocnienie układu odpornościowego,
- zmniejszenie narażenia na ksenobiotyki i inne czynniki zaburzające gospodarkę hormonalną.
Wpływa na to na zredukowanie dolegliwości bólowych, poprawę codziennego funkcjonowania, wsparcie płodności oraz zmniejszenie ryzyka powikłań.
Dieta w endometriozie powinna charakteryzować się wysoką gęstością odżywczą i potencjałem przeciwzapalnym. Poznaj najważniejsze zalecenia żywieniowe i dowiedz się, co jeść, aby zmniejszyć objawy:
- Podstawą diety powinny być warzywa i owoce. Są bardzo dobrym źródłem witamin, minerałów, błonnika pokarmowego, polifenoli i antyoksydantów.
- Włącz do diety owoce jagodowe takie jak truskawki, jagody, borówki, maliny, porzeczki, aronia, które charakteryzują się najwyższą zawartością polifenoli o działaniu przeciwzapalnym.
- Bardzo wartościowe są warzywa będące źródłem sulforafanu. Jest to związek wspomagający metabolizm estrogenów i ksenobiotyków w wątrobie, działa antyoksydacyjnie i obniża poziom prozapalnych cytokin. Warto jeść brokuły, kalafiory, kalarepę, kapusty, brukselki, jarmuż. Dobrze sprawdzają się również kiełki brokułów.
- Wybieraj zdrowe, roślinne tłuszcze takie jak oliwa z oliwek, olej z wiesiołka, olej lniany, olej z rokitnika. Uwzględnij w diecie również orzechy, siemię lniane i awokado. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe są prekursorami dla przeciwzapalnych i przeciwbólowych prostaglandyn.
- Postaraj się jeść tłuste ryby morskie minimum 2 razy w tygodniu.
- Ogranicz mięso, zwłaszcza czerwone i przetworzone. Już dwie porcje czerwonego mięsa tygodniowo zwiększają ryzyko endometriozy o 56%! Produkty takie jak wędzonki, konserwy mięsne, parówki, kiełbasy, sklepowe pasztety, kabanosy zaburzają metabolizm estrogenów, zwiększają stan zapalny i stres oksydacyjny. Najlepiej całkowicie wyeliminować je z diety. Nieprzetworzone, czerwone mięso możesz spożywać sporadycznie, a na co dzień zastąp je chudym mięsem drobiowym, rybami, owocami morza lub jajami.
- Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe. Są dobrym źródłem błonnika wspierającego pracę jelit i mikrobiotę jelitową.
- Jeśli dobrze tolerujesz produkty mleczne, nie musisz ich eliminować. Ich wpływ na stan zapalny w organizmie jest neutralny. Mogą być jednak źródłem dioksyn, które zaburzają metabolizm estrogenów, a także czynnika IGF-1, który negatywnie wpływa na gospodarkę węglowodanowo-insulinową, dlatego wskazane jest ich umiarkowane ograniczenie.
- Dobrze się nawadniaj. Wypijaj minimum 1,5-2 litry wody mineralnej. Możesz wybierać wodę o wyższej zawartości elektrolitów takich jak magnez, czy wapń. Zwróć jednak uwagę na sód i sięgaj po wody niskosodowe. Dodatkowo warto pić kawę oraz czarną i zieloną herbatę. Są źródłem polifenoli i antyoksydantów, które działają przeciwzapalnie. Postaraj się jednak nie przekraczać 300 mg kofeiny dziennie, czyli ok. 3 filiżanek kawy lub herbaty.
- Do posiłków dodawaj dużo różnorodnych przypraw. Mogą to być świeże lub suszone zioła. Są bardzo skoncentrowanym źródłem składników o działaniu przeciwzapalnym i mogą przynieść wiele korzyści. Dobrze sprawdzi się np. bazylia, oregano, mięta, rozmaryn, cynamon, lubczyk, kurkuma.
W dietoterapii endometriozy bardzo ważne jest również dostarczenie odpowiednich ilości witamin A, E i C, a także wszystkich witamin z grupy B.
- Witaminy A, E i C to bardzo silne antoksydanty i odgrywają ogromną rolę w leczeniu endometriozy. Znajdziesz je głównie w warzywach i owocach, a witaminy A i E dodatkowo w orzechach, olejach roślinnych, zarodkach pszennych, kiełkach i produktach mlecznych.
- Z kolei witaminy z grupy B (foliany, cholina, B12 i B6) usprawniają pracę wątroby i metabolizm estrogenów i ksenobiotyków. Foliany znajdziesz w zielonych warzywach liściastych, cholinę w jajach i mięsie, witaminę B12 we wszystkich produktach odzwierzęcych, a B6 w drożdżach, strączkach, pełnoziarnistych produktach zbożowych.
Endometrioza – czego nie jeść?
Aby dieta w endometriozie była skuteczna, koniecznie jest ograniczenie czynników zwiększających stan zapalny. Są to przede wszystkim:
- Nadwaga i otyłość, przejadanie się – dieta w endometriozie powinna zapewniać podaż kalorii adekwatną do zapotrzebowania, a w przypadku nadmiernej masy ciała, gwarantować umiarkowany, indywidualnie dobrany deficyt kaloryczny.
- Kwasy tłuszczowe typu trans – to tłuszcze powstające w procesie utwardzania tłuszczów roślinnych, który jest wykorzystywany m.in. w produkcji niektórych margaryn, słodyczy, słonych przekąsek, dań typu instant i fast-food. Wpływają negatywnie niemal na każdy aspekt funkcjonowania organizmu, zwiększają stan zapalny i upośledzają gospodarkę hormonalną. Aby ograniczyć ich spożycie należy przede wszystkim unikać żywności wysoko-przetworzonej. Zwracaj uwagę na skład produktów. Jeśli występują w nich tłuszcze częściowo uwodornione, oznacza to, że są źródłem kwasów trans. Jeśli na etykiecie widnieją tłuszcze całkowicie uwodornione lub przeestryfikowane – nie zawierają tłuszczów trans.
- Cukry proste – ogranicz dodatek cukru do napojów i posiłków, pieczywo cukiernicze, słodycze, słodkie napoje.
- Sól – dodatek soli do posiłków nie powinien przekraczać 5 g dziennie (ok 1 mała łyżeczka). W okresie około-menstruacyjnym warto ograniczyć ją do 0,5 łyżeczki dziennie.
- Alkohol i papierosy w każdej ilości i pod każdą postacią.
Warto wspomnieć również o tzw. związkach rozprzęgających osie hormonalne oraz związkach endokrynnie czynnych. To różnego rodzaju substancje chemiczne obecne w żywności i środowisku, które zaburzają produkcję hormonów, ich transport i metabolizm, a także wpływają negatywnie na szlaki biochemiczne w układzie nerwowym. Mają zdolność do kumulowania się w organizmie (i środowisku naturalnym) przez co mogą długotrwale zaburzać funkcjonowanie organizmu. Ich całkowite uniknięcie jest niemal całkowicie niemożliwe, natomiast można w pewien sposób ograniczyć ich działanie. Jak to zrobić?
- Żywność przechowuj w wyłącznie przeznaczonych do tego opakowaniach posiadających certyfikaty i atesty. Powinny być pozbawione bisfenolu A.
- Nie podgrzewaj żywności w nieprzeznaczonych do tego opakowaniach.
- Kiedy to możliwe kupuj wodę w szklanych butelkach. Jeśli pijesz z butelki plastikowej, unikaj jej zgniatania i przetrzymywania na słońcu.
- Podczas sprzątania z wykorzystaniem domowej chemii otwórz okna, założ też rękawiczki i maseczkę ochronną.
Endometrioza – suplementacja
Leczenie endometriozy warto wesprzeć również odpowiednią suplementacją. Należy dobierać ją indywidualnie, w porozumieniu z lekarzem i dietetykiem, aby uniknąć interakcji z lekami i żywnością. Podstawowe suplementy w endometriozie to witamina D, kwasy omega-3 (EPA i DHA) oraz magnez. Dodatkowo można rozważyć następujące suplementy:
- B complex,
- kurkumina,
- NAC (acetylowana cysteina),
- resweratrol,
- EGCG (galusan apigallokatechiny),
- DIM,
- D-glukaran wapnia.
Podsumowanie
Endometrioza to przewlekła choroba zapalna związana z metabolizmem estrogenów i funkcjonowaniem układu immunologicznego. Dieta w endometriozie powinna być ukierunkowana na obniżenie stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, wsparcie procesów immunologicznych, pracy wątroby i mikrobioty jelitowej. Dieta przeciwzapalna, ograniczająca produkty przetworzone, cukier, sól, tłuszcze trans i kontakt z czynnikami rozprzęgającymi osie hormonalne, pomoże w łagodzeniu objawów.