Omega-3 – jak wybrać dobry suplement?
Kwasy tłuszczowe omega-3 to ważny suplement dla niemal każdego człowieka. Omegi wpływają m.in. na zdrowie serca i naczyń, układ nerwowy, zmniejszają stany zapalne, poprawiają wygląd skóry. Niestety mało kto dostarcza ich odpowiednie ilości z dietą, dlatego suplementacja często staje się absolutnie niezbędna. Jak wybrać najlepszy preparat, aby faktycznie pomógł i nie szkodził? Sprawdź!
Omega-3 – dlaczego są ważne?
Do grupy omega-3 zaliczamy 3 kwasy tłuszczowe:
- Kwas alfa-linolenowy (ALA) – pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
- Kwas dokozaheksaenowy (DHA) – buduje błony komórkowe neuronów (komórek mózgu), odpowiada za funkcjonowanie narządu wzroku.
- Kwas eikozapentaenowy (EPA) – wspiera układ sercowo-naczyniowy.
Niestety nasz organizm nie produkuje ich samodzielnie, dlatego musimy dostarczać je z zewnątrz – z diety i/lub suplementacji. ALA występuje m.in. w orzechach, pestkach i olejach roślinnych. Natomiast najlepszym źródłem kwasów DHA i EPA są tłuste ryby morskie, owoce morza i niektóre mikroalgi. Aby dostarczyć niezbędną ilość kwasów EPA i DHA, produkty te powinny być obecne w naszej diecie minimum 2-3 razy w tygodniu. Kto z nas ma w nawyku jedzenie 2-3 porcji ryb tygodniowo przez cały rok? No właśnie…
Zatem, kto powinien przyjmować suplementy z omega-3? Każdy z nas! Nie wystarczy jednak wziąć byle jakiego, pierwszego lepszego preparatu. Niestety kwasy omega-3 są niestabilne. Łatwo ulegają utlenieniu i stają się wręcz toksyczne. Dlatego dobry suplement to podstawa.
Suplementy omega-3 – jaka forma jest najlepsza?
W suplementach kwasy omega-3 występują w 3 formach:
- Wolne kwasy tłuszczowe – to naturalny składnik tłuszczów, ale są najbardziej niestabilną formą, która szybko ulega utlenieniu,
- Trójglicerydy – występują naturalnie u ludzi i zwierząt, zbudowane są z kwasów tłuszczowych i glicerolu,
- Estry etylowe – to wolne kwasy tłuszczowe poddane estryfikacji,
Osobiście, swoim pacjentom polecam suplementy zawierające omega-3 w formie trójglicerydów lub estrów. Podlegają one oczyszczeniu, co pozwala na usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń np. metali ciężkich. Dodatkowo zaletą trójglicerydów jest wyższa biodostępność i wchłanialność.
Wskaźnik TOTOX – musisz go znać
Wskaźnik TOTOX to wyznacznik jakości i bezpieczeństwa suplementów z kwasami omega-3. To parametr, który ocenia stopień utlenienia tłuszczów. Tłuszcze utlenione zawierają składniki, które są niebezpieczne i toksyczne dla naszego organizmu, dlatego niski stopień utlenienia to podstawa. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Global Organization for EPA and DHA wskaźnik TOTOX kwasów omega-3 nie powinien przekraczać wartości 26, jednak im niższa jest ta wartość, tym lepiej. Przed zakupem suplementu sprawdź wskaźnik TOTOX na stronie producenta.
Podsumowanie
Kwasy omega-3 to są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Suplementacja to jeden z fundamentów zdrowia. Pierwszy lepszy suplement jednak nie wystarczy. Dobrej jakości suplementy, charakteryzują się dobrą, przyswajalną formą omega-3 oraz niskim wskaźnikiem TOTOX.
Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi porady medycznej. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna.