Jak uniknąć klątwy faraona? Wskazówki dietetyka klinicznego na udane wakacje
Klątwa faraona to popularne, potoczne określenie biegunki podróżnych. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego często pojawiają się u osób podróżujących do dalekich, egzotycznych krajów i mogą skutecznie zepsuć cały wyjazd. Jak się przed nimi uchronić? Sprawdź!
Klątwa faraona – co to jest?
Klątwa faraona to potoczna nazwa dolegliwości żołądkowo-jelitowych, które pojawiają się u turystów podróżujących do krajów tropikalnych np. Afryki, Azji, czy Ameryki Południowej. Najczęściej pojawia się w miejscach o niższym standardzie sanitarnym i higienicznym. Duże znaczenie odgrywa też odmienna flora bakteryjna.
Klątwa faraona – objawy
Objawy klątwy faraona to m.in.:
- Biegunka,
- Nudności,
- Bóle brzucha,
- Wzdęcia,
- Wymioty,
- Gorączka,
- Osłabienie.
Dolegliwości mogą utrzymywać się nawet kilka dni. Często są na tyle nasilone, że całkowicie psują urlop i uniemożliwiają wyjście poza hotel.
Klątwa faraona – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną klątwy faraona, czyli biegunki podróżnych są zakażenia bakteryjne. Najczęściej wywołują je bakterie E.coli, ale też inne m.in. z rodziny Campylobacter, Shigella, Salmonella. Przyczyną mogą być też pasożyty. Do zakażenia dochodzi na skutek spożycia zanieczyszczonej żywności lub wody. Podstawową metodą profilaktyczną jest więc dbałość o higienę i jakość wybieranych produktów, a także odpowiednie wsparcie jelit i mikrobioty przed wyjazdem.
Jak uniknąć klątwy faraona na wakacjach?
Do wakacji warto dobrze się przygotować. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko problemów, przez które Twój urlop może mieć zupełnie inny przebieg niż zamierzony. Jak to zrobić? Jeszcze zanim wyjedziesz, wzmocnij jelita, śluzówki i mikrobiotę jelitową. Pomogą Ci w tym probiotyki i prebiotyki.
- Probiotyki to żywe kultury bakterii i grzybów, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Przed podróżą warto zaopatrzyć się w probiotyki zawierające szczep Sacharomyces boulardii CNCM I-10. To szczep drożdży probiotycznych, który jest skuteczny w zapobieganiu i leczeniu biegunki podróżnych.
- Prebiotyki to składniki pokarmowe, które stanowią pożywkę dla bakterii w naszych jelitach. Ich naturalne źródła to cebula, czosnek, szparagi, banany, ziemniaki, borówki, mango, płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo, orzechy. Upewnij się, że te produkty znajdują się w Twoim menu przed podróżą.
Warto zabrać ze sobą też suplementy z maślanem sodu, laktoferyną i L-glutaminą. Regenerują śluzówki, poprawiają trawienie i odżywiają mikrobiom. Nie zapomnij też o elektrolitach. Gdy dopadnie Cię klątwa faraona, odpowiednie nawodnienie i regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej jest priorytetowe.
Podczas urlopu dbaj o higienę i staraj się zminimalizować kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi.
- Pij wodę tylko z butelki lub wodę przegotowaną. Używaj jej również do mycia zębów, jeśli nie masz pewności, czy woda z kranu jest czysta mikrobiologicznie.
- Wybieraj napoje bez kostek lodu, które często przygotowane są z wody z kranu.
- Unikaj surowych produktów – warzyw, owoców, mięsa, owoców morza, niepasteryzowanego nabiału.
- Uważaj na street-food, wybieraj sprawdzone miejsca, polecane przez “lokalsów” lub przewodników.
- Myj i dezynfekuj ręce przed każdym posiłkiem oraz po każdym skorzystaniu z toalety.
Podsumowanie
Klątwa faraona to potoczne określenie biegunki podróżnej, czyli infekcji spowodowanej zakażeniem bakteriami. Aby się przed nią uchronić, należy ściśle przestrzegać zasad higieniczno-sanitarnych oraz odpowiednio przygotować jelita przed wyjazdem.
Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi porady medycznej. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna.