Postanowienia noworoczne – jak się za nie zabrać?

Temat postanowień noworoczny niezmiennie pojawia się co roku. Niewątpliwie jest to dobry czas na podsumowania i wyznaczenie sobie nowych celów, zarówno tych prywatnych, jak również zawodowych. Wśród najczęstszych zdecydowanie pojawiają się te dotyczące diety i stylu życia – “schudnę”, “zacznę lepiej jeść”, “będę ćwiczyć codziennie”. Jednak ile z tych planów i postanowień naprawdę udaje się nam zrealizować? Początkowy zapał i determinacja często znikają tak szybko jak się pojawiły, a my jeszcze przed końcem stycznia zdajemy sobie sprawę, że nie zrobiliśmy nic w kierunku zamierzonych celów i tak naprawdę straciliśmy całą motywację. Być może Ty też tego doświadczyłaś/eś. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby w tym roku wytrwać w swoich postanowieniach?

Pierwszą pułapką jest to, że często ulegamy wpływom i trendom. Pamiętaj więc, że wszelkie plany i postanowienia są dla Ciebie i powinny służyć Tobie! Zastanów się co naprawdę chciałabyś/ chciałbyś zmienić, co nowego wprowadzić. Cele Twojej rodziny/przyjaciół nie muszą być Twoimi. 

Nie wymagaj od siebie rzeczy niemożliwych. Jeśli do tej pory Twoja aktywność fizyczna była zerowa nie planuj, że od pierwszego stycznia będziesz codziennie robić 1,5 godzinny trening. Jeśli jadłaś/eś głównie na mieście nie zakładaj, że od nowego roku będziesz samodzielnie gotować cztery czy pięć posiłków. To bardzo prosta droga do szybkiego wypalenia. Zacznij od drobnych zmian – np. trening raz w tygodniu, częstsze spacery, większa porcja warzyw do obiadu, słodzenie jedną łyżeczką cukru zamiast dwoma… Małe, stopniowe zmiany niosą za sobą więcej dobrego niż narzucanie na siebie presji i kilku postanowień na raz, które często wymagałyby wielkich zmian oraz przeorganizowania całego dotychczasowego życia. Rok trwa aż 12 miesięcy, więc daj sobie czas i zacznij od małych zmian – to one mają największą moc i szanse na powodzenie. 

Pamiętaj, że jeśli zaplanowałaś/eś sobie zmiany od początku nowego roku, a z jakiejkolwiek przyczyny nie udało Ci się ich wprowadzić już w styczniu, to każdy moment jest dobry. Nie musisz czekać do kolejnego Sylwestra i powrotu “mody” na postanowienia… zawsze możesz zacząć działać.

Dodaj komentarz